Видове рязане
Добавена на 28/10/2014
Най-простият вид рязане (чрез снемане на стружка) е това по права линия. В този случай резецът се движи праволинейно, напр. при рендосване, при рязане с ръчен трион и др. Особен вид снемане на стружки по права линия е рендосването, т. е. когато движението и направлението на рязане съвпадат, а ъгълът φ = 90°. В този случай ъгълът φ се измерва между направленията на рязането и на напречното подаване. Напречното подаване тук е резултат от движението на подаване, като η = 0°, а φ = 90°.
Рязане по дъга има тогава, когато върхът на резеца описва дъга при снемане на стружката, напр. при рязане с фрези, циркулярни триони, верижни машини и др. При въртящи се ин...
Образуване на стружките
Добавена на 10/02/2005
Основната форма на образуващата се стружка се определя главно от направленията на рязане.
При челното рязане А се образуват стружки, които се разпадат на отделни частици. Тези частици стават все по-малки с намаляване дебелината на стружката h и с увеличаване ъгъла на рязане δ. Тази основна форма съответства на понятието “чуплива стружка”, типична при рязане на крехки материали с малка дебелина на стружката.
При надлъжното рязане В се образува непрекъсната стружка, която поради предварителното отцепване* има ясно изразени начупвания на определени интервали. Тези интервали се увеличават с увеличаване дебелината на стружката ...
Валови шлайфмашини
Добавена на 09/02/2005
Валовите шлайфмашини намират приложение при производството на мебели, строителни елементи; при строежа на кораби, вагони и др.; за надлъжно шлайфане на нефурнировани, шпервани и облагородени повърхности или за изравняване дебелините на фазерните и фурнированите плочи. Освен това валовите шлайфмашини се използват при производството на фурнир и плочи за набраздяване и шлайфане.
Поради непрекъснатото подаване те са особено пригодни за включване в състава на автоматизирани машинни линии.Валовите шлайфмашини се различават по област на приложение конструктивно и функционално. Сгъваемият работен инструмент е навит косо или праволинейно вър...
Широколентови шлайфмашини
Добавена на 10/02/2005
Приложението на широколентовите шлайфмашини е аналогично на това при валовите. В сравнение с тях широколентовите шлайфмашини имат предимството, че контактният вал е профилиран по обработваната повърхност и осигурява значително по-висока производителност. Това осигурява по-нататък дълъг живот на лентата, поради което се налагат по-редки смени на работния орган.
Особеното в конструкцията на широколентовите шлайфмашини е наличието на широки ленти, които се движат в противоположни посоки. По конструкция те са с различно разположение на лентата (под или над плота) и различен брой последователно работещи звена (за грубо и фино шлайфане).
Т...
Многолистови циркуляри
Добавена на 10/02/2005
Многолистовите циркуляри се използват главно за разкрояване на материалите, предназначени за производство на столарски плочи. Те служат и при разлистването на тънки детайли (на масиви в мебелната промишленост, при производството на дограма и др.).
Конструкцията и функцията на многолистовия циркуляр се определят от особеностите на режещия възел. Той е съставен от основен вал, върху който може да се монтират до 20 кръгови триона с разделителни втулки помежду им. Броят на трионите и разстоянията между тях се определят от изискванията на провежданата технологична операция. В някои случаи монтажът на кръговите триони се извършва върху специа...
Фрези (фрезери)
Добавена на 21/02/2005
Отнася се за инструменти на фрезмашините. Фрезоването е процес на снемане на стружки по дъга, при който въртящият се резец на инструмента формира детайла. При периферно фрезоване (цилиндрични фрези) подаването и напречното преместване се извършват радиално, при което ножовете се намират по периферията на въртящия се инструмент. Този процес, когато се отнася за ножови валове, се нарича погрешно рендосване.
Системата на фрезоване под наклон (косо) е един модерен процес на обработка. При него се избягва повреждането на кантовете на детайлите и се осъществява висока трайност. Две ножови глави със сменяеми (обръщащи се) и незаточваеми резци за ...
Технологични процеси при производството на дървени фасонирани материали и основи на проектирането им.
Добавена на 24/11/2011
Технологичен проект, е част от проекта за преработване на трупи (бичене на трупи ), набор от техническа документация – технология на преработка на трупи за фасониран материал, включва подбор на оборудването, оформление, описание на технологичния процес.
Технологичният проект се изпълнява по техническо задание на клиента. При разработката на проект участват следните фактори:
- Необходима производителност.
- Състав на суровината (диаметър, дължина, вид, качество).
- Необходима е класификация на фасонираните мартериали (сечения, дължина, начин на разкрояване,съставяне на диспозиции).
- Размери и конфигурация на произво...
Машини за раздробяване на дървесината
Добавена на 10/02/2005
Отнасят се главно до машини, които са предназначени за производство на технологични трески при изработване на плочи от дървесни частици. Тази функция определя машините в конструктивно отношение. Добиваните частици трябва да имат по възможност плоска форма . От значение е също така обстоятелството дали частиците се получават чрез рязане или насичане.
Получените чрез рязане частици са предназначени за производството на висококачествени плочи и се предпочитат при оформянето на повърхностните слоеве, тъй като имат подходяща геометрична форма. Частиците, получени чрез насичане, имат други форма и размери, поради което не са подходящи за о...
Добив на дървесина в частните гори
Добавена на 21/07/2011
Последните промени в Закона за горите регламентират условията за добив на дървесина от частните собственици на гори.
Промяната касае облекчен режим на обслужване и опростени административни процедури, съобщават от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).
Собствениците желаещи да добиват дървесина ще могат могат да получат разрешително за сеч и от лесовъди, които са регистрирани в публичния регистър на агенцията и свободно упражняват професията. Тези лесовъди маркират насажденията, изготвят документите по издаване на позволителните или разрешителните за превоз на дървесината.
Ако собственик на гора иска да добива дървесина, ще може д...
Машини за белене на кори
Добавена на 10/02/2005
Операцията по обелването на корите обхваща дейностите по беленето на обли материали или почистване на корите от материали, които са преминали през стадия на първично механично обработване. Наред с обелването на корите често се цели и придаване на цилиндрична форма на облите материали.
Понастоящем намират приложение технологиите, при които беленето се извършва чрез рязане или триене. Познати са и химични технологии, но те не намират приложение в дървообработващата промишленост.
Беленето чрез рязане може да се осъществи ръчно (сведения за него няма да бъдат приведени) и машинно. И при двата случая кората се отделя от дървесината с подходящ...